تبلیغات
وبلاگ جوان و ازدواج - نقش ازدواج در بهداشت روانی و ضرورت مشاوره در ازدواج
نقش ازدواج در بهداشت روانی و ضرورت مشاوره در ازدواج


از نظر بهداشت روانی، افرادی كه درازدواج خود موفق بوده اند كمتر دچار بیماریهای روانی می شوند.بنابراین ازدواج می تواند عامل مهمی برای پرهیز از خطا و سببی برای سلامت تن و روان باشد به طوری كه در بین كسانی كه به بیمارستانهای روانپزشكی مراجعه می كنند افراد مجرد بیشتر به چشم می خورند(سیدفاطمی، 1378)
افراد مجرد، زنان بیوه و كسانی كه متاركه كرده اند در مقایسه با اشخاص متاهل بیشتر دچار مرگ و میرهای زودرس می شوند و این موضوع در مورد كلیه ملل و در تمام ساختارهای اجتماعی صادق است.این اظهارنظرها دلالت بر آن دارد كه ازدواج و تاهل اثر مهمی بر وضع روانی و سبك زندگی انسان دارد و افراد متاهل در مقایسه با افراد مجرد از تعادل روانی بالاتری برخوردار هستند (یزدانی، 1378). همچنین تحقیقات نشان داده است كه میزان افسردگی افراد مجرد بیشتر از افراد متاهل است(فرهادی، 1378)

خصوصیات ازدواج موفق:

همانطور كه ذكر شد، ازدواج بر سلامت روانی افراد در كلیه ملل و جوامع با هر ساختاری تاثیر مثبتی دارد ولی نه هر ازدواجی ، بلكه همچنان تاكید شد ازدواجی كه با موفقیت همراه باشد.
پیامبر گرامی اسلام نیز همسر خوب و شایسته را بزرگترین نعمت زندگی دانسته اند، نه هر همسری را. بنابراین ازدواجهای موفق مشوق رشد و شكوفایی اشخاص است ولی ازدواجهایی كه با موفقیت همراه نباشد با مشكلات فراوان از قبیل ناكام كردن، تعارض و تنها گذاشتن طرفین توام خواهد شد .وقتی هم تعارض زناشوئی شروع می شود، زن و شوهر به خاطر بی اطلاعی از مكانیسم های خانواده و ندانم كاری به مشكل دامن می زنند.
درباره خصوصیات ازدواج موفق ملاك ها و مشخصات مختلفی ارائه شده است.دكتر ”اسپرجیون“ روانپزشك معروف انگلیسی معتقد است ازدواج موفق باید چهار نیاز اساسی انسان را برآورده سازد:
1- تامین كننده نیازهای جنسی باشد.2- بین طرفین ارتباط و تعامل توأم با تفاهم وجود داشته باشد و در موقعیتهای گوناگون ستایش و قدردانی از یكدیگر را ابراز دارند. 3- زوجین زمینه های تشویق جهت رشد و شكوفایی یكدیگر را فراهم می سازند.4- دو طرف علاوه بر عشق و محبت به یكدیگر ،به ازدواج نیز عشق می ورزند و در حفظ بنیاد خانواده پیوسته تلاش می كنند(نوابی نژاد،1379)
به طور خلاصه می توان برخی از خصایص ازدواج موفق را این چنین برشمرد:
1- زن و شوهر خود را خوشبخت می دانند.
2- ارضای كامل متقابل نیازهای فیزیكی و عاطفی اساسی انجام می گیرد.
3- هر یك از همسران زندگی دیگری را بارور می گرداند.
4- محیط زناشوئی، شخصیت هر كدام از دو طرف را ارزشمند و ارجمند می گرداند و به هر یك امكان می دهد و كمك می كند كه به عنوان یك شخص استعدادهای ذاتی خود را شكوفا سازند و تحقق بخشند.
5- پشتیبانی متقابل دارند؛ هیچ یك از زن و شوهر”خود“ یا ”من“ دیگری را تهدید نمی كنند و از بودن با همدیگر احساس آرامش می كنند.
6- نسبت به هم درك و فهم متقابل دارند(شعاری نژاد، 1371)
7- خانواده محل ارزیابی مشكلات و كمبودها و اقدام در جهت رفع آنهاست.
8- سرچشمه دوستی، رفاقت و حمایت كننده روانی، اقتصادی و فرهنگی است.
9- تشكیل خانواده وارد بر فرد را خنثی و تعدیل می كند.
10- خانواده بی اعتمادی، بی انگیزگی، تكرار كار و كسالت ناشی از آن را نیز رفع می كند.(نوابی نژاد، 1379)

عوامل موثر بر ازدواج موفق :

ازدواج موفق با خصوصیاتی كه برشمردیم به عوامل متعددی بستگی دارد كه می توان آنها را به طور خلاصه اینچنین ذكر كرد: 1- تناسب در تحصیلات 2- تناسب در سن3- تناسب در عقیده و اخلاق4- تناسب در تمایلات جنسی 5- تناسب و هماهنگی فكری و عاطفی (شفیع آبادی، 1378)6- تناسب در ایمان و اعتقادات مذهبی 7- تناسب در زمینه های تربیتی و فرهنگی خانواده 8- تناسب در وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده (نوابی نژاد، 1374) 9- تناسب در مكان جغرافیایی 10- تناسب در تواناییهای ذهنی(نوابی نژاد، 1379) و ..

نقش و ضرورت مشاوره در ازدواج :

ازدواج همانطور كه ذكر شد ، یكی از مهمترین حوادثی است كه در زندگی هر آدمی رخ می دهد لذا واجد توجهی در خور اهمیت آن است.نظر به اهمیت ازدواج و تشكیل خانواده و تاثیر آن در تداوم و استحكام خانواده و تربیت فرزندان و داشتن زندگی سالم توأم با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت ، ضرورت دارد دختران و پسران هنگام ازدواج از خدمات مشاوره ازدواج بهرهمند شوند و از این طریق با اهداف، وظایف و حقوق یكدیگر به خوبی آشنا شوند.امروزه دختران و پسران جوان در آستانه ازدواج با بهره گیری از خدمات مشاوره ازدواج می توانند با گامهای راسخ تر و آرامش و اطمینان بیشتری در راه پرپیچ و خم ازدواج و تشكیل خانواده گام نهند و در نهایت در این امر موفق باشند.
متاسفانه در جامعه ما در برخی از موارد دختران و پسران بدون مطالعه و آگاهی كافی با برخورداری از احساس و ذوق منهای دقت در ابعاد گوناگون اخلاقی، جسمی و روانی با یكدیگر ازدواج می كنند.همچنین بعد از تشكیل خانواده نیز در صورت ایجاد تعارض های زناشوئی به دلیل بی اطلاعی و نداشتن آگاهی كافی و ندانم كاری به این مشكلات دامن می زنند همین عوامل و بی اطلاعی ها ضرورت انجام مشاوره را در تمام مراحل ازدواج و تشكیل خانواده دو چندان كرده است.
امروزه ارزش خدمات مشاوره ازدواج و خانواده درمانی نه فقط در درمان كاركردهای غلط و نامطلوب زن و شوهر، كه در پیشگیری از بروز بسیاری از نابسامانیها در زندگی زناشوئی و حفظ و ابقاء و یا انتقال ویژگیهای رفتاری مطلوب و شرایط و موقعیتهای پویا و رشد دهنده در زندگی خانواده شناخته شده است.

انواع مشاوره ازدواج:

توجه به روند ازدواج نشان می دهد كه هر یك از مراحل آن به مشاوره مخصوص آن مرحله نیاز دارد.مراحل مشاوره ازدواج عبارتند از (روشن،1378) :

1- مشاوره قبل از ازدواج:

هدف اصلی مشاوره در این مرحله، كمك به افراد جهت انتخاب زوج مناسب است.این مرحله مهمترین مرحله مشاوره ازدواج است، زیرا جنبه پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح موجب تامین بهداشت روانی خانواده می شود.

2- مشاوره در حین ازدواج:

هدف از مشاوره در این مرحله، تحكیم پایه های زوجین است.شناخت زوجین از یكدیگر، بدست آوردن اطلاعات درباره روانشناسی زن و مرد، چگونگی رفتار صحیح آنها با یكدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها و عمیق شدن آن از اهداف این مرحله مشاوره است.

3- مشاوره بعد از ازدواج:

زوجین در این مرحله، یعنی شروع زندگی مشترك مسائل فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی و سنن مورد قبول یكدیگر را عملاً تجربه می كنند و ممكن است قادر به حل پاره ای از تعارضات و اختلافات نباشند، بنابراین مشاوره در این مرحله برای راهنمایی آنها و پیشگیری از بروز اختلاف مفید خواهد بود .