تبلیغات
وبلاگ جوان و ازدواج - تأثیر ازدواج بر سلامت
تأثیر ازدواج بر سلامت


زندگی توام با عشق و محبت در كنار همسر، مهم‌ترین فاكتور ایجاد آرامش روحی است، البته این جمله شعاری نیست بلكه مطالعات اخیر پژوهشگران نشان داده افراد متاهل نسبت به كسانی كه مجردند زندگی شادتری دارند. براساس این مطالعات ازدواج موفق یكی از مهم‌ترین فاكتورهای كاهش افسردگی محسوب می‌شود.
براین اساس افرادی كه با همسرشان زندگی توا‡م با عشق و محبت را تجربه می‌كنند از آرامش روحی قابل توجهی برخوردارند.
از طرفی همان اندازه كه ازدواج خوب از نظر روحی و جسمی ‌بر سلامت افراد تاثیر مثبت دارد، ازدواج بد هم می‌تواند مشكلات جسمی‌ و روحی را سبب شود.
محققان به تازگی دریافته‌اند در حالی كه براساس مطالعات انجام شده یك ازدواج موفق باعث بهبود سریع زخم‌ها و جراحات فیزیكی بدن می‌شود یك ازدواج ناموفق می‌تواند منجر به تضعیف عملكرد سیستم ایمنی بدن شود.
محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با بررسی تعدادی از زوج‌های آمریكایی در این زمینه دریافتند كه وقتی زن و شوهرها در مورد مشكلاتشان با یكدیگر صحبت می‌كنند و نسبت به یكدیگر حالت خنثی ندارند، این امر باعث می‌شود كه زخم‌های آنها سریع‌تر بهبود پیدا كند؛ اما برعكس چنانچه زندگی زناشویی اغلب با انتقاد، تمسخر و طعنه زدن و توهین زن و شوهر نسبت به یكدیگر همراه باشد مدت زمان بهبود زخم‌های بدن تا 40 درصد طولانی‌تر می‌شود.
به گفته این محققان، حتی یك مشاجره ساده میان زن و شوهرها نیز می‌تواند روند بهبود زخم را كند و آرام كند.
این پژوهش‌ها همچنین می‌گوید زوج‌هایی كه حالت تهاجمی ‌و ناآرام نسبت به یكدیگر دارند اغلب سیستم ایمنی آنها تضعیف می‌شود و بیشتر از زوج‌هایی كه در زندگی حامی‌ و پشتیبان هم هستند دچار بیماری‌های دستگاه تنفسی می‌شوند.
به علاوه به گفته یك روا‌ن‌شناس كانادایی از دانشگاه تورنتو، ازدواج موفق می‌تواند سلاحی برای مقابله با استرس و فشارهای روحی ناشی از شغل و كار روزانه باشد. شما ممكن است نتوانید از استرس كار رهایی یابید اما بهره‌مندی از یك روابط زناشویی خوب و متعادل می‌تواند تاثیرات منفی ناشی از كار را به حداقل برساند.

رابطه ازدواج با فشار خون
 

پژوهشگران می‌گویند: ازدواج ناموفق تاثیرات سوء فراوانی بر روی وضع سلامت فرد دارد. نتایج تحقیقات روی 105 فرد میانسال متاهل در بریتانیا نشان داد افرادی كه از ازدواج خود ناراضی بودند یا زندگی مشترك پر استرسی را طی می‌كردند، دارای مقادیر بسیار بالای هورمون كورتیزول (هورمون مسبب افزایش فشار خون) در خون خود بودند. در مقابل افرادی كه از ازدواج خود راضی بودند و زندگی شادی داشتند چه از لحاظ فشارخون و چه از لحاظ سایر فاكتورهای دخیل در سلامت، در وضعیت طبیعی به سر می‌بردند.
به گزارش ایسنا، این پژوهشگران همچنین تصریح كردند: ازدواج ناموفق با عواملی از قبیل بیماری‌های قلبی، سكته، سرطان و سایر بیماری‌ها نیز در ارتباط است؛ به همین جهت این افراد توصیه می‌كنند كه قبل از انجام ازدواج حتما مشاوره صورت گیرد تا متعاقب ازدواج ناموفق، به نحو موثری از خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها كاسته شود.
جالب است بدانید زنانی كه ازدواج موفق داشته‌اند، قلب سالم‌تری دارند.گروهی از پژوهشگران سوئدی با بررسی 600 زن 30 تا 65 ساله طی10 سال دریافتند زنانی كه از ازدواج خود رضایت دارند كمتر به عارضه تصلب شرایین یا سفتی جدار رگ‌ها دچار می‌شوند.
براساس این تحقیقات، عروق خونی زنان مجرد و زنانی كه تحت فشارهای روحی ناشی از ازدواج ناموفق قرار دارند، به طور واضحی تنگ‌تر از دیگران است.
به گفته پژوهشگران، شادی و داشتن حمایت عاطفی از عوامل مؤثر در بهبود سلامت قلب انسان است.َ

طلاق، بدتر از همه
 

تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده كه طلاق حتی پس از ازدواج دوباره نیز می‌تواند بر سلامت فرد تأثیر بسزایی داشته باشد و ضربه‌ای كه بر سلامت فرد وارد می‌كند برابر با ضربه ناشی از مرگ همسر است.
دانشمندان به این نتیجه رسیده بودند كه ازدواج می‌تواند منجر به بهبود سلامت مرد و اوضاع مادی زن شود اما این تحقیق اینترنتی نشان داد كه طلاق یا مرگ همسر می‌تواند تأثیراتی فوری و طولانی مدت را بر سلامت جسمانی و روانی فرد داشته باشد.
لیندا ویت، مدیر این تحقیق و از جامعه شناسان و مدیر مركز «سن و سال» در مركز تحقیقاتی ملی نظر سنجی دانشگاه شیكاگو می‌گوید: دوره زمانی كه تا زمان طلاق ادامه می‌یابد به شدت استرس زا است. افراد در این دوره به شدت سلامت خود را نادیده می‌گیرند، آنها تحت استرس هستند كه خودش یك خطر بهداشتی مهم است و احتمال مراجعه آنها به پزشك بسیار كم است. آنها كمتر ورزش می‌كنند و خواب بدی دارند.
براساس مطالعات انجام شده یك ازدواج موفق باعث بهبود سریع زخم‌ها و جراحات فیزیكی بدن می‌شود یك ازدواج ناموفق می‌تواند منجر به تضعیف عملكرد سیستم ایمنی بدن شودزمانی كه سلامت افراد این گونه آسیب می‌بیند حتی اگر دوباره ازدواج كنند باز هم بازگشت به سلامت قبلی آنها ممكن نیست. ازدواج دوباره می‌تواند كمك كند و سلامت بهتری را به دنبال داشته باشد اما میزان آن پایین‌تر از میزان قبلی است چرا كه برای مثال شما یك سال هیچ گونه مراقبت بهداشتی را از خود انجام نداده‌اید.
این تحقیقات بر روی حدود 9000 فرد بزرگسال 51 تا 61 ساله انجام شده است. به طور كلی 20 درصد از آنها متاهل بودند كه پیش از آن یك بار طلاق را شاهد بوده یا همسر خود را از دست داده بودند و حدود 22 درصد پیش از آن ازدواج كرده بودند اما بعد از آن دیگر ازدواج نكرده بودند. كمتر از 4 درصد هم هرگز ازدواج نكرده بودند.
نتایج تحقیق نشان داد كه آنهایی كه یك بار طلاق را تجربه كرده یا شاهد مرگ همسر بوده‌اند در مقایسه با افرادی كه در حال حاضر متاهل هستند 20 درصد بیشتر به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، دیابت یا سرطان دچار می‌شوند.
از جمله نتایج دیگر این تحقیق می‌توان به موارد زیر اشاره كرد: افرادی كه هیچ‌گاه ازدواج نكرده‌اند در مقایسه با متاهلان 12 درصد بیشتر دارای محدودیت‌های حركتی مانند مشكل داشتن در راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها هستند، همچنین افرادی كه هیچگاه ازدواج نكرده‌اند در مقایسه با متاهلان 13درصد بیشتر دارای علایم افسردگی هستند.
افرادی كه دوباره ازدواج كرده‌اند نسبت به افرادی كه ازدواج موفق و مداومی ‌داشته‌اند، 12درصد بیشتر به بیماری‌های قلبی و 19درصد بیشتر به محدودیت‌های فیزیكی دچار می‌شوند.
منبع:www.jamejamonline.ir