تبلیغات
وبلاگ جوان و ازدواج - اكستازی و ازدواج ناموفق
اكستازی و ازدواج ناموفق


اگرچه معضل مصرف قرص های اكستازی و عواقب خطرناك آن از ابعاد مختلف مورد بحث قرار گرفته و متخصصان و پژوهشگران ، از زوایای گوناگونی بدان پرداخته اند ، لیكن آنچه در این نوشتار مدنظر است ، موضوع ازدواج و تشكیل خانواده در مصرف كنندگان قرص اكس می باشد .
برای ورود به بحث ، اشاره به برخی نكات آماری ضروری است :
1- بیش از 68 درصد مصرف كنندگان اكستازی را در ایران ، زنان و مردان 18 تا 26 ساله تشكیل می دهند و 36 درصد آنان هم در محدوده سنی 25 تا 29 سال قرار دارند . این بدان معنا است كه نزدیك به 95 درصد معتادان اكس در كشورمان بین 18 تا 30 سال سن دارند و تنها 5 درصد آنها زیر 18 و یا بالاتر از 30 ساله اند .
2- بیش از 80 درصد این افراد مجردند و تاكنون ازدواج نكرده اند . 3/4درصد نیز متأهل و 5/10 درصد نیز مطلقه اند و ازدواج ناموفقی داشته اند .

3- به ازای هر 2 مرد آلوده به اكس ، یك زن مبتلا است . یعنی حداقل 30 درصد مصرف كنندگان اكستازی را زنان و آنهم عمدتاً زنان جوان و مجرد ، تشكیل می دهند . ( برای مقایسه ، بد نیست اشاره شود كه این نسبت در مورد هروئین یك به 9 است و تنها 10 درصد افراد هروئینی را زنان تشكیل می دهند . )
براساس آمار اشاره شده می توان نتیجه گرفت ، اكثر قریب به اتفاق مصرف كنندگان اكس در ایران را جوانان مجردی تشكیل می دهند كه اولاً ، یك سوم آنها دختران جوان اند و ثانیاً همگی در سنین ازدواج و بهترین دوران جهت تشكیل خانواده قرار دارند و امكان اقدام به ازدواج در آنها و تصمیم به تشكیل خانواده در آنان را باید مدنظر قرار داد .
اما نكته حائز اهمیت این است كه می توان پیش بینی نمود كه مصرف اكستازی در این افراد احتمال ازدواج ناموفق را در آنان (در مقایسه با افراد سالم و غیر معتاد) بالاتر ببرد و این موضوع بر پیچیدگی معضل مصرف اكستازی بیافزاید . برخی دلایل و واقعیت هایی كه مصرف اكستازی می تواند ریسك ازدواج ناموفق را در معتادان بیشتر كند عبارتست از :
الف- از تأثیرات سوء و ناگوار اكستازی ، تأثیر در عواطف و احساسات فرد است و فرد به مرور زمان دچار سطحی شدن عواطف ، احساسات زودگذر و ناپایدار شده و مفهوم عشق ، بخشش ، تنفر ، عفو و ... برای او تغییر می نماید . بدیهی است كه چنین تغییراتی برای ازدواج موفق و برقراری ارتباط عاطفی و روحی قوی ، مستحكم و پایدار با همسر كه از الزامات ازدواج است ، مناسب نیست .
ب- اكستازی واضحاً در تمایلات جنسی فرد تأثیر گذاشته و منجر به تحریك رفتارهای جنسی مكرر و كنترل نشده در فاز سرخوشی پس از مصرف می شود . این واقعیت تلخ سبب می شود ، فرد در شرایطی كه هیچ كنترل و حتی آگاهی و بصیرتی نسبت به رفتار خود ندارد و به علت افزایش شدید و لجام گسیخته تمایلات جنسی ، به تماس های جنسی مكرر و پرخطر با اطرافیان خود مبادرت نماید ، كه قطعاً نتایج این اقدامات برای دختران جوان ، دردناك تر خواهد بود .
علاوه بر این خطر آلودگیهای دیگر مانند بیماری های مقاربتی بالاخص موارد صعب العلاج و یا غیرقابل درمان مانند ایدز و هپاتیت ، كه در این گونه رفتارهای پرخطر جنسی ، به وفور دیده می شوند نیز در كمین این افراد است و به احتمال ناموفق بودن ازدواج فرد و ناكامی او در تشكیل خانواده بیشتر دامن می زند .
پ- وابستگی روانی ناشی از مصرف اكستازی كه ناشی از اعتیادآوری شدید این ماده است و به دشواری هرچه بیشتر ترك آن منجر می شود ، نیز خطری است كه موفقیت معتاد را در امر ازدواج تهدید می كند .
ت- اكستازی می تواند طیف گسترده ای از اختلالات و عوارض روانی در فرد ایجاد كند . اختلالات شدید در احساسات و عواطف ، انواع اختلالات خواب ، جنون ، حملات ترس شدید ( Panic Attack ) ، افسردگی های شدید و مقاوم به درمان ، زوال حافظه و فراموشی ، بدبینی و پارانویا ، توهمات شنیداری و دیداری ، اشكال در تمركز افزایش ریسك خودكشی و ... برخی از این عوارض اند كه همگی می توانند در روابط زناشویی فرد مؤثر باشند .
ث- عوارض جسمی اكستازی را نیز نباید فراموش كرد . مسمومیت كبدی و اختلال كاركرد این عضو حیاتی، كم خونی خطرناك آپلاستیك كه در آن تولید تمام رده های سلول های خونی در مغز استخوان سركوب و مهار می شود ، اختلال عملكرد كلیه ها، كاهش وزن شدید و لاغری مفرط ، آسیب های مغزی و سلسله اعصاب مركزی ، ضعف سیستم ایمنی ، ضایعات پوستی و ... و همچنین تغییرات چهره و ظاهر فرد ، همگی نه تنها فرد را در انتخاب گزینه های مطلوب برای ازدواج با محدودیت مواجه می سازند ، ممكن است پس از ازدواج هم منجر به از هم پاشیدگی خانواده شود .
ج- متأسفانه از لحاظ آماری، مصرف اكس با ناهنجاری های رفتاری دیگری نیز همراه است . آمار بزهكاری ، تمایل به مصرف موادمخدر و روانگردان دیگر ، مصرف سیگار ، الكلیسم و مصرف مشروبات الكلی ، سوءسابقه كیفری و ... در معتادان اكس و در مقایسه با افراد سالم بالا است و طبیعی است كه بندرت یك فرد سالم حاضر به ازدواج یا تداوم زندگی با چنین افرادی است .
چ- تمام آنچه گفته شد ، صرفاً مربوط به عوارض و عواقب خود قرص اكستازی است . این در حالی است كه آنچه امروزه به عنوان قرص اكس و با عناوین و نام های مختلف عرضه می شود ، عمدتاً در شرایطی كاملاً غیر بهداشتی و در مراكز و لابراتوارهای غیرمجاز تولید شده و حاوی انواع و اقسام مواد همراه و ناخالصیهای گاه خطرناكی اند كه می توانند عوارض سوء فراوانی داشته باشند كه علاوه بر تهدید مضاعف سلامت جسمی و روانی فرد ، برآینده شغلی و خانوادگی فرد تأثیر گذاشته و به ناكامی های دیگری مانند شكست در ازدواج منجر شوند .