تبلیغات
وبلاگ جوان و ازدواج - راز یك ازدواج موفق
راز یك ازدواج موفق


می‌گویند ازدواج یك ریسك است. یك ریسك بزرگ در زندگی كه همه آدم‌ها به آن تن می‌دهند، اما چرا برخی از ازدواج خود راضی و برخی ناراضی‌اند؟ این سوال، موضوعی بسیار حساس و بحث برانگیز است. پاسخ‌های بسیاری به این سوال داده شده كه نتیجه‌گیری برای رسیدن به یك فرمول منطقی را مشكل كرده است. برخی ازدواج‌ها به بن‌بست می‌رسند در حالی‌كه واقعا هیچ دلیلی برای این شكست وجود ندارد و در عین حال برخی ازدواج‌ها دوام پیدا می‌كنند در حالی‌كه دلایل بسیاری برای شكست آنها وجود دارد. پس بسختی می‌توان یك تئوری ثابت برای دلیل تداوم یا شكست در ازدواج پیدا كرد.

چرا فرد باید ازدواج كند؟

هنگامی‌كه تصمیم به ازدواج می‌گیرید یا تحت فشار اطرافیان مجبور با ازدواج می‌شوید و البته خواستگار خوبی هم دارید، باید این سوال را از خود بپرسید، چرا می‌خواهید ازدواج كنید؟
اگر پاسخ شما این بود كه نیاز به یك همراه دارید، از خود بپرسید، آیا می‌توانید با عیب‌ها و كاستی‌های یك آدم دیگر، كه در همه چیز با شما شریك خواهد شد كنار بیایید؟ آیا می‌توانید با این حقیقت كنار بیایید كه شاید همسر آینده‌تان مانند شما نباشد و اولویت‌های او در زندگی با اولویت‌های شما در زندگی تفاوت داشته باشد؟ متاسفانه بیشتر افراد قبل از آن‌كه حتی این سوالات به ذهنشان خطور كند وارد ماجرای ازدواج می‌شوند. شما بهتر است قبل از این كه فرد دیگری را وارد دنیای خود كنید پاسخ منطقی به این سوالات بدهید.

چه موقع افراد از هم جدا می‌شوند؟

این نكته توسط محققان كشف شده كه در بیشتر ازدواج‌هایی كه به بن بست می‌رسد، مشكل از لحظه ملاقات زن و مرد به وجود می‌آید كه مربوط به پیش از ازدواج می‌شود و البته مربوط به قصور در انتخاب فرد مناسب یا درك تفاوت‌های اساسی بین دو انسان است. در مرحله اولیه افراد به حدی جذب ظاهر طرف مقابل می‌شوند كه سرشت درونی او را نادیده می‌گیرند. آنها این نكته را فراموش می‌كنند یا نمی‌دانند كه وقتی یك زن و مرد در كنار یكدیگر زندگی می‌كنند تنها 10 در صد از رابطه بستگی به روابط فیزیكی دارد و بقیه مربوط به طرز فكر دو طرف و عكس‌العمل آنها در شرایط مختلف است و ازدواج‌هایی وجود دارد كه در آنها بر سر مسائل جزیی جنگ‌های وحشتناكی به وجود می‌آید و در مقابل ازدواج‌های شادی وجود دارد كه با این كه تمام تصمیمات و امور مالی به عهده یكی از زوجین است باز هم هر دو خوشحال هستند. نكته این است كه در این نوع ازدواج‌ها فردی كه همه امور به دست اوست احساس نمی‌كند حاكم مطلق خانه است و روح و جان و مال طرف مقابل از آن اوست و علاوه بر این طرف مقابل احترام زیادی برای همسرش قائل است. این افراد به نحو احسن معنی كلمه وظیفه و احساس مسوولیت را درك كرده‌اند.

دلایل متداول پشت پرده ازدواج‌های ناموفق

انتظارات پیچیده، اعمال زور بیش از حد برای اثبات درستی گفته‌ها و كارها و فقدان درك متقابل اغلب منجر به بروز چنان زخم‌های عمیقی در رابطه می‌شود كه هیچ مرحم عشقی و دلسوزی نمی‌تواند آنها را بهبود ببخشد. فقط زخم‌ها بیشتر و عمیق‌تر خواهند شد و در نهایت یك روز فكر جدایی بر سر یكی از زوج‌ها خطور می‌كند. این حكایت بسیاری از كسانی است كه در ازدواج دچار شكست می‌شوند، اما افراد بعد از خاتمه ماجرا، وقتی در تنهایی خود فكر می‌كنند متوجه خواهند شد كه صبر و كاهش خودپسندی مانع از وقوع چنین شكست‌هایی در زندگی‌شان خواهد شد.
منبع: روزنامه جام جم